Logopedia

Drodzy Rodzice !

W okresie przedszkolnym dziecko wchodzi w grupę rówieśniczą, uczy się nawiązywać i podtrzymywać kontakty społeczne z innymi dziećmi oraz podejmuje pierwsze próby współdziałania z innymi, które stopniowo doskonali.

Nie wyrównane w porę wady mowy i wymowy wpływają niekorzystanie na zachowania społeczne dziecka, jego pozycję w grupie rówieśniczej i popularność. Wady wymowy powodują początkowo wstyd, później niepokój, a w końcu lęk przed mówieniem. Zlikwidowanie tych zaburzeń wywoła u dziecka poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie, co ma wpływ na późniejsze powodzenia szkolne.

Usprawnianie narządów artykulacyjnych nie musi być spowodowane wyłącznie zaburzeniami w rozwoju czy wadliwą wymową. Ćwiczenia mają też charakter działań profilaktycznych. Wyćwiczone narządy artykulacyjne (ruchy języka, warg, podniebienia , policzków i żuchwy) mogą wspomóc, a nawet przyspieszyć wymowę danej głoski.

U dzieci, których mowa nie budzi zastrzeżeń, ćwiczenia przyczynią się do jej jeszcze piękniejszego brzmienia. Pamiętajcie, że sprawne artykulatory są podstawą poprawnej wymowy. Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko ładnie mówiło, ćwiczcie starannie i regularnie. Każdego dnia, bez wyjątku! Zabawne wierszyki i opowiadania zachęcą dzieci do działania.

Znajdźcie czas dla swojego dziecka. Wystarczy, że na ćwiczenia logopedyczne poświęcicie 15-20 minut dziennie. Wasza praca na pewno szybko przyniesie efekty. A wspólnie spędzony czas- bezcenny. Na tej stronie zamieszczać będę, raz miesiącu, propozycje zabaw z dziećmi. Jeśli macie Państwo pytania, sugestie czy prośby zachęcam do kontaktu. Znajdziecie mnie w naszym przedszkolu.

Zapraszam do korzystania i życzę przyjemnej zabawy.

Magdalena Bartczak

Zabawy logopedyczne: